Dlaczego strażacy są wyposażani w toporki?



Gdy zastanowimy się nad tym, co jest atrybutem strażaka, przez myśl na pewno przejdzie nam wąż gaśniczy i charakterystyczny hełm. Zaraz potem pomyślimy o strażackim toporku – rozpoznawalnym, bo po przeciwnej stronie ostrza posiadającym hak. Do czego strażakom w pracy przydaje się toporek?

Z tradycją w nowoczesność

Strażacki toporek był znany już w starożytności. Rzymianie używali go między innymi po to,  wyrąbać drogę ucieczki z płonącego domu. Ostrze służyło do lekkich prac burzących, hakiem z kolei łatwo było odsunąć płonące elementy. Dwie funkcje jednego urządzenia sprawiały, że druga ręka pozostawała wolna. Można więc jej było użyć np. do trzymania się drabiny. Od tamtej pory zastosowanie strażackich toporków w zasadzie się nie zmieniło – toporki dalej burzą lekkie ściany i wybijają szyby w płonących budynkach. Współcześni strażacy zabierają je na akcje ratunkowe, a przez lata stały się one elementem strażackiej heraldyki. Toporek z hakiem możemy zobaczyć między innymi na medalach, odznakach i pieczęciach. Oczywiście współczesny sprzęt dla OSP i PSP jest o wiele nowocześniejszy niż toporki używane przez starożytnych Rzymian. Obecnie wytwarzamy bardzo dobre stopy, dzięki którym ostrza pozostają ostre przez długi czas. Trzonki współczesnych nie są już produkowane z drewna, narzędzie jest więc o wiele bardziej wytrzymałe. Na trzonkach toporków strażacki pojawiają się specjalne okładziny, które mają właściwości dielektryczne – zapobiegają porażeniu prądem, jeśli podczas akcji strażak wbije toporek w instalację. Nowoczesne toporki mają jeszcze jedną ogromną zaletę – są o wiele lżejsze od swoich pierwowzorów. To sprawia, że nie ograniczają strażakom mobilności nawet w bardzo trudnych warunkach.

Nie tylko toporek

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że poza toporkiem strażacy używają jeszcze innych, wydawać by się mogło – nietypowych sprzętów. Podczas akcji często przydaje się łom lub siekierołom, który umożliwia sforsowanie zamkniętych drzwi, a nawet akcesoria takie jak szufla czy widły. Wszystkie te narzędzia to sprzęt lekki. Do otwarcia na przykład samochodu po wypadku, strażacy często używają ciężkiego sprzętu, z napędem hydraulicznym. Biorąc pod uwagę to, jak nietypowe akcje ratowniczce zdarzają się straży pożarnej, nikogo nie powinien dziwić fakt, że strażacy muszą być kreatywni i czasami sięgać po niestandardowe rozwiązania.


Wróć do bloga
Copyright © 1998-2019 by Strażak Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by DIGITALSKY